Huvudprov 2018, Edvik

SGSK ukl/ökl 22/9 Domare: Bengt Hansson

1 Ukl, GST Fjällpilens GE Seniora Reinia, för/äg: Wanda Dalsten

SGSK ukl/ökl 22/9 Domare: Jean-Marc Chabloz

2 Ökl, VP, GST Zettertjärns Vånna, äg/för: Kristina Edh
2 Ukl Finngangens PD Fantastiska Fideli. äg/för: Tina Hedman

SGSK Skl 23/9 Domare: Peter Hoyer

I Skl Cert VP, IRST Norrlandsguidens Eldibaken, äg/för: Niklas Sundberg
2 Skl VP, GSH Åshöjdens Walther, äg/för: Jan Andersson
3 Skl VP, GST Åshöjdens Zassa, äg/för: Fredrik Andersson

Stort tack till Lena Wallin och Kristina Edh och alla domarna och skyttar.

Bilderna här under är av bristande kvalitet och antal, p.g.a det fina vädret

Huvudprov 2017, Vårgårda

SGSK SKl parti 1 fredag 6/10 Domare: Erik Petersen Danmark

1. PH Fugledes Trio,   Bjerke Andersson

2. PT V-Skalets Flo-Jo II,  Fredh Sigursson

3. + VP GSH Svitjods Rebel,  Susanne Magnusson

4. + VP  PT  Karacanis Chilla,  Hans-Allan Eliasson

SGSK SKL parti 2 fredag 6/10 Domare: Tom Öygard, Norge

1.+ VP, CK, Cert Cacit  GSH Lilleskogens Wayne, Sören Thygesen

2.+ VP ESH, Heegårds Zuki, Erling Clausen

3.+ VP PT, Vet Point's Athena, Bertil Mårtensson

4.+ VP Black Luckys Rikke, Per Ola Brekke

SGSK Ukl/Ökl parti 3 fredagen 6/10 Domare: Peter Hoyer

3:e pris+ VP  Ökl,  ESH Ailigaslammen Baján, Ronny Boström

SGSK Ukl/Ökl parti 4 fredagen den 6/10 Domare: Kjell-Åke Gerdin


1:a pris Ukl,  PT Lyngberga Meg, Carina Uhén

2:a pris Ukl,  PH Niuman Della Vecciha Irlanda, Carina Ulén

3:e pris Ukl, GST Svartekällans Silja, Thord Nilsson

2:a pris Ökl, GST Svartekällans Tess, äg Agneta Stensson  för Kent Stensson

SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 1 lördagen lörd 7/10 Domare: Thore Larsson


2:a pris Ukl, EST Senja's Xola, Erling Clausen
2:a pris Ukl, IRST Ripfinnarens ZM Peigi, Tommy Hagerlund
2:a pris Ukl, PT Top Point Hera, Bertil Mårtensson
2:a pris Ukl, GST Zettertjärns Azk,  äg/för: Kristina Edh
3:e pris Ukl, PT Top Point Minna, Marie-Louise Sjöberg

2:a pris Ökl. ISA, Äg Allan Bredsgaard förare Bertil Mårtensson
3:a pris Ökl GST Zettertjärns Vånna äg/för: Kristina Edh

SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 2 lördagen 7/10 Domare: Peter Hoyer

2:a pris Ukl ESH Danguns S Chasse, Richard Lundberg
3:e pris Ukl EST Mac Persson's Cayo, Benny Persson

3:e pris Ökl IRST Heggelifjellets Mette Marit, Stefan Sigursson


SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 3 lördagen 7/10 Domare: Kjell-Åke Gerdin

1:a pris + HP Ukl,  PT Fugledes Bea, Anders Landin
3:e pris Ukl, Gamekeepers Nestor, Torbjörn Johansson

SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 4 lördagen den 7/10 Domare: Tom Öygard


1:a pris Ukl + Hp, PH Carnbrings Tom Collins, Martin Hallberg
1:a pris Ukl, PT Björås Elda, Björn Danås
1:a pris + VP, Ökl, PH Top Point Scott, Christer Bjarnesund

VFK SKL parti 1 söndagen 8/10 Domare: Thore Larsson

1:a PT Lyngberga Nora, Carl-Fredrik Stolt
2.a GSH Baron De Ley, Bengt Stensson
3:a PH Top Point Krok, Ulf JOhansson

VFK SKL parti 2 söndagen 8/10 Domare Tom Öygard   


1:a  + VP ESH Senja's Messi, äg Jan Andreasen, för Erling Clausen
2:a + VP ESH Heegårds Zuki, Erling Clausen

VFK Ukl/Ökl parti 3 söndagen 8/10 Domare Kristina Edh

3:e pris Ukl, ESH Herrskapets Our Bandit, Marika Bladin
3:e pris Ukl, PT Top Point Minna, Marie-Louise Sjöberg
3:e pris Ukl, GSH Endalshöjdens Dyland, ägare Ingvar Sydström, förare Sofia Lind

3:e pris Ökl EST Omnsfjelltoppens Pink, äg/för: Lise Gavberg


2:a pris + VP Ökl, EST Fasanjägarens Famous Saga, Susanna Mattsson
2:a pris + VP Ökl, EST Landborgsns Miss Money Penny, Kerstin Weibull, Lundberg


VFK Ukl/Ökl parti 4 söndagen 8/10 Domare: Thorbjörn Larsson 


2:a pris Ukl, PT Luthagens Ebba, Per Thulin

1:a pris+VP PT East Meadows Pandora, ägare Claes Kennedy,  förare Susanne Legneskog
3:e pris+ VP IRSH Fyledalens Edison,  ägare Ronny Boström, förare Inger Lidström

Resultat från Huvudprovet i Skåne lite försenat pga admin. problem. Flera bilder kommer senare.
Grattis till alla pristagare.

14 okt Löddesborg Ukl/Ökl

2 Ukl ESH Landsborgens Maharaja för: Fanny Lundvall

2 Ökl PT Lyngbergets Nora för: Kalle Stolt

15 okt Krageholm Ökl

1 Ökl Hp PH Fugledes Tiro för: Bjerke Andersson

1 Ökl Hp GST Budalens Isa för: Ole Halberg, VP Bästa GS Ökl "Vandrepokal 1985"

2 Ökl EST Östrabys Grace för: Bengt Sandin

15 okt Charlottenlund Ukl

1 Ukl Hp PT Carnbrings Caol Ila för: Kalle Stolt

1 Ukl Hp PT Top Points Athena för: Bertil Mårtensson,

1 Ukl Hp PH Södersjöns Ess för: Lisbeth Boden

16 okt Krageholm Ukl/Ökl

1 Ukl PT Black Luckys My Lady för: Anders Stenkilsson

1 Ukl IRVSH Margårdens Rodney för: Gun Carmland

1 Ökl Hp PT Black Luckys Kajsa för: Kent Svensson

2 Ökl PT Lyngbergets Nora för: Kalle Stolt

2 Ökl EST Östrabys Grace för: Bengt Sandin

16 okt Fjädringslöv SKL parti 1

1 Skl Hp Cert Cacit PH Fugledes Urban för: Rolf Strömberg

2 Skl Hp CK R-cacit PH Black Luckys Rikke För: Per-Ola Brekke

3 Skl Hp CK IRSH Red Garlics Red Union Mix För: Ole Schmidt

4 Skl ESH Senjas Messi För: Erling Clausen

16 okt Löddesborg SKL parti 2

1 Skl GSH Åshöjdens Baron De Lay För: Bengt Stensson, VP Bästa GS Skl "SKK-bäg"

2 Skl GST Zettertjärns Nikes För: Kristina Edh

3 Skl IRSH Red Garlics Sweet Potato
 ​