Huvudprov 2017, Vårgårda

SGSK SKl parti 1 fredag 6/10 Domare: Erik Petersen Danmark

1. PH Fugledes Trio,   Bjerke Andersson

2. PT V-Skalets Flo-Jo II,  Fredh Sigursson

3. + VP GSH Svitjods Rebel,  Susanne Magnusson

4. + VP  PT  Karacanis Chilla,  Hans-Allan Eliasson

SGSK SKL parti 2 fredag 6/10 Domare: Tom Öygard, Norge

1.+ VP, CK, Cert Cacit  GSH Lilleskogens Wayne, Sören Thygesen

2.+ VP ESH, Heegårds Zuki, Erling Clausen

3.+ VP PT, Vet Point's Athena, Bertil Mårtensson

4.+ VP Black Luckys Rikke, Per Ola Brekke

SGSK Ukl/Ökl parti 3 fredagen 6/10 Domare: Peter Hoyer

3:e pris+ VP  Ökl,  ESH Ailigaslammen Baján, Ronny Boström

SGSK Ukl/Ökl parti 4 fredagen den 6/10 Domare: Kjell-Åke Gerdin


1:a pris Ukl,  PT Lyngberga Meg, Carina Uhén

2:a pris Ukl,  PH Niuman Della Vecciha Irlanda, Carina Ulén

3:e pris Ukl, GST Svartekällans Silja, Thord Nilsson

2:a pris Ökl, GST Svartekällans Tess, äg Agneta Stensson  för Kent Stensson

SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 1 lördagen lörd 7/10 Domare: Thore Larsson


2:a pris Ukl, EST Senja's Xola, Erling Clausen
2:a pris Ukl, IRST Ripfinnarens ZM Peigi, Tommy Hagerlund
2:a pris Ukl, PT Top Point Hera, Bertil Mårtensson
2:a pris Ukl, GST Zettertjärns Azk,  äg/för: Kristina Edh
3:e pris Ukl, PT Top Point Minna, Marie-Louise Sjöberg

2:a pris Ökl. ISA, Äg Allan Bredsgaard förare Bertil Mårtensson
3:a pris Ökl GST Zettertjärns Vånna äg/för: Kristina Edh

SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 2 lördagen 7/10 Domare: Peter Hoyer

2:a pris Ukl ESH Danguns S Chasse, Richard Lundberg
3:e pris Ukl EST Mac Persson's Cayo, Benny Persson

3:e pris Ökl IRST Heggelifjellets Mette Marit, Stefan Sigursson


SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 3 lördagen 7/10 Domare: Kjell-Åke Gerdin

1:a pris + HP Ukl,  PT Fugledes Bea, Anders Landin
3:e pris Ukl, Gamekeepers Nestor, Torbjörn Johansson

SGSK/VFK Ukl/Ökl parti 4 lördagen den 7/10 Domare: Tom Öygard


1:a pris Ukl + Hp, PH Carnbrings Tom Collins, Martin Hallberg
1:a pris Ukl, PT Björås Elda, Björn Danås
1:a pris + VP, Ökl, PH Top Point Scott, Christer Bjarnesund

VFK SKL parti 1 söndagen 8/10 Domare: Thore Larsson

1:a PT Lyngberga Nora, Carl-Fredrik Stolt
2.a GSH Baron De Ley, Bengt Stensson
3:a PH Top Point Krok, Ulf JOhansson

VFK SKL parti 2 söndagen 8/10 Domare Tom Öygard   


1:a  + VP ESH Senja's Messi, äg Jan Andreasen, för Erling Clausen
2:a + VP ESH Heegårds Zuki, Erling Clausen

VFK Ukl/Ökl parti 3 söndagen 8/10 Domare Kristina Edh

3:e pris Ukl, ESH Herrskapets Our Bandit, Marika Bladin
3:e pris Ukl, PT Top Point Minna, Marie-Louise Sjöberg
3:e pris Ukl, GSH Endalshöjdens Dyland, ägare Ingvar Sydström, förare Sofia Lind

3:e pris Ökl EST Omnsfjelltoppens Pink, äg/för: Lise Gavberg


2:a pris + VP Ökl, EST Fasanjägarens Famous Saga, Susanna Mattsson
2:a pris + VP Ökl, EST Landborgsns Miss Money Penny, Kerstin Weibull, Lundberg


VFK Ukl/Ökl parti 4 söndagen 8/10 Domare: Thorbjörn Larsson 


2:a pris Ukl, PT Luthagens Ebba, Per Thulin

1:a pris+VP PT East Meadows Pandora, ägare Claes Kennedy,  förare Susanne Legneskog
3:e pris+ VP IRSH Fyledalens Edison,  ägare Ronny Boström, förare Inger Lidström

Resultat från Huvudprovet i Skåne lite försenat pga admin. problem. Flera bilder kommer senare.
Grattis till alla pristagare.

14 okt Löddesborg Ukl/Ökl

2 Ukl ESH Landsborgens Maharaja för: Fanny Lundvall

2 Ökl PT Lyngbergets Nora för: Kalle Stolt

15 okt Krageholm Ökl

1 Ökl Hp PH Fugledes Tiro för: Bjerke Andersson

1 Ökl Hp GST Budalens Isa för: Ole Halberg, VP Bästa GS Ökl "Vandrepokal 1985"

2 Ökl EST Östrabys Grace för: Bengt Sandin

15 okt Charlottenlund Ukl

1 Ukl Hp PT Carnbrings Caol Ila för: Kalle Stolt

1 Ukl Hp PT Top Points Athena för: Bertil Mårtensson,

1 Ukl Hp PH Södersjöns Ess för: Lisbeth Boden

16 okt Krageholm Ukl/Ökl

1 Ukl PT Black Luckys My Lady för: Anders Stenkilsson

1 Ukl IRVSH Margårdens Rodney för: Gun Carmland

1 Ökl Hp PT Black Luckys Kajsa för: Kent Svensson

2 Ökl PT Lyngbergets Nora för: Kalle Stolt

2 Ökl EST Östrabys Grace för: Bengt Sandin

16 okt Fjädringslöv SKL parti 1

1 Skl Hp Cert Cacit PH Fugledes Urban för: Rolf Strömberg

2 Skl Hp CK R-cacit PH Black Luckys Rikke För: Per-Ola Brekke

3 Skl Hp CK IRSH Red Garlics Red Union Mix För: Ole Schmidt

4 Skl ESH Senjas Messi För: Erling Clausen

16 okt Löddesborg SKL parti 2

1 Skl GSH Åshöjdens Baron De Lay För: Bengt Stensson, VP Bästa GS Skl "SKK-bäg"

2 Skl GST Zettertjärns Nikes För: Kristina Edh

3 Skl IRSH Red Garlics Sweet Potato
 ​