Jaktprovs resultat

Här finns
*svenskägda GS resultat från Sverige och andra länder
*GS resultat från svenska prov (kan var uppfödda och ägda i annat land)
*svenskuppfödda exporterade GS resultat

Saknar du din hunds eller din avkommas premie?
(OBS det är INTE webmasternas ansvar att leta upp alla resultat!)

Maila gärna resultatet för publicering till sgsk@outlook.com
(Resultat från Norska prov: royalura.com)

Senaste resultat är blå markerat
Utländska ekipage som tagit premie i Sverige (utl uppf)

Premier vår 2016
1 Skl CK         Zettertjärns Blaze, Fjäll, ägare: Sofia Lind
1 Ökl HP        Endalshöjdens Blackie Lawless, Fjäll, ägare: Sofia Lind
2 Ökl              Endalshöjdens Blackie Lawless, Fjäll, ägare: Sofia Lind
2 Ökl              Endalshöjdens Blackie Lawless, Fjäll, ägare: Sofia Lind
2 Ukl              Åshöjdens Thora, Fjäll, ägare: Ewa Posner-Storm
3 Ukl              Åshöjdens Thora, Fjäll, ägare: Ewa Posner-Storm
1 VK CK         Åshöjdens Ask, Fjäll Norge, ägare: Hege Leigland
1 Ökl               Åshöjdens Win Sir, Fjäll Norge, ägare: Wenche Porshanger
2 Ökl               Åshöjdens Win Sir, Fjäll Norge, ägare: Wenche Porshanger
2 Ökl               Åshöjdens Win Sir, Fjäll Norge, ägare: Wenche Porshanger
4 Skl               Rypedalens Saga, Fjäll, ägare: Christine Johansson
1 Ökl HP        Rypedalens Saga, Fjäll, ägare: Christine Johansson
3 Skl, CK HP Åshöjdens Walther, FA's Cacitprov Fält, ägare: Jan Andersson
2 Ökl              Zettertjärns Tazkill, Trondheim Norge-fjäll, ägare: Ulrica/Mika Reunanen
1 Ökl HP       Puronperän Villivadelma, Arjeplogsfjällen NNFK ägare: Jukka Puro


Premier hösten 2015

2 Ökl              Ekdalens Epoc, Fjäll, Ägare: Anders Kolmodin/Thomas Schaffer
1 Ökl Hp        Ekdalens Ebony, MFK-Fält, ägare: Ylva Moliter-Gärdsell
1 Ökl Hp        Åshöjdens Wahlter, SFK-Fält, ägare: Jan Andersson
3 Ukl              Jill Du Petit Cardine, SFK-Fält, ägare: Bengt Stensson
2 Ukl              Jill Du Petit Cardine, MFK-Fält, ägare: Bengt Stensson
2 Ukl              Jill Du Petit Cardine, MFK-Fält, ägare: Bengt Stensson
1 Skl               Åshöjdens Baron De Lay, SGSK-Fält ägare: Bengt Stenson
Excellent       Jill Du Petit Cardine, Kogenheim, ägare: Bengt Stenson
Tres Bon       Jill Du Petit Cardine, Kogenheim, ägare: Bengt Stenson
2: Ukl            Jill Du Petit Cardine, Kogenheim, ägare: Bengt Stenson
1 Ökl Hp       Zettertjärns Maffia, fjäll. ägare: Maria Köhler
1 Ökl Hp       Zettertjärns Maffia, skog. ägare: Maria Köhler
3 Ökl             Islijans Yarrak, Långtora fält, ägare: Mikael Larsson
 

  Premier vår 2015

PRIS KLUBB LAND VAR fHUND FAR * MOR ÄGARE
Mästerskap
1a Vinter Fjällpokalen
1UKL.
NNFK fjäll Avalonian's Extra Åens II Yes * Avalonian's Akira Helene Stensby

 
SKL/VK
2VK rec CACIT finale NO fjäll Zettertärns Qaxig Resdalen`s Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2SKL CK NNFK fjäll Zettertjärns Bleika Ionasdotter Tarock's Narvik * Zettertjärns Iona Kristina Edh
2VK kval NO fjäll Idrefjällens Champ Bashammeren`s Chammo * Idrefjellens Zamba Kjetil Nilsen, Norge
3VK kval NO fjäll Mountaineer`s Henke Larsson Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Camilla Riise og Roland Strige, Norge
3VK NO fjäll Åshöjdens Grand Lady Storsteinens Galante Gant * Åshöjdens Camaron Endre Nilsen, Norge
4VK NO fjäll Åshöjdens Insp Fram Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron
5VK NO fjäll Åshöjdens Grand Lady Storsteinens Galante Gant * Åshöjdens Camaron Endre Nilsen, Norge

 
ÖKL/AK
1ÖKL HP. MFK fält Glavaris DV Zlatan Sundowner's Vain * Zettertjärns Darling Carina Larsson
1ÖKL HP. NNFK fjäll Kvannildalens Izadora Imingens EK Elle-Gant * Mountaineer's Darcie Wanda Eliasson
1ÖKL HP. NNFK fjäll Zettertjärns Super Ztar Taiko *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1ÖKL DK fält Svitjods Ronja Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland Thore Larsson
1AK NO fjäll Åshöjdens Insp Fram Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron Hege Leigland Nybakk, Norge
1AK NO fjäll Zettertjärns Silba Taiko *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Gunnar Skår, Norge
2ÖKL. NNFK fjäll Akaheias Pajo Bjørgsjitens Dått No *
EZ Mira
Marja Persson
2ÖKL. NNFK fjäll Akaheias Pajo Bjørgsjitens Dått No *
EZ Mira
Marja Persson
2ÖKL. NNFK fjäll Avalonian's Beisla Åens XI Paw Charlotte Holst
2ÖKL. NNFK fjäll Avalonian's Donna Finnvola's Birk * Mountaineer's Eya ?
2ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Blackie Lawless Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Sofia Lind
2ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Blackie Lawless Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Sofia Lind
2ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Black S Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Elisabeth Albertsson
2ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Bono Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Bodil Elofsson 
2ÖKL MFK fjäll Glavaris DV Zlatan Sundowner's Vain * Zettertjärns Darling Carina Larsson
2AK NO fjäll Kvannildalens Izadora Imingens Ek Elle-Gant * Mountaineer's Darcie Wanda Eliasson
2AK NO fjäll Mountaineers Hollywood Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Kjersti Singsaas o Rolf Bye, Norge
2AK NO fjäll Mountaineers Hollywood Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Kjersti Singsaas o Rolf Bye, Norge
2AK NO fjäll Mountaineers Hollywood Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Kjersti Singsaas o Rolf Bye, Norge
2ÖKL. ÖNFK fjäll Rypedalen's Saga Rörosvidda's Tzarek * Rypedalen's 17 Mai Christine Johansson
2ÖKL. ÖNFK fjäll Rypedalen's Saga Rörosvidda's Tzarek * Rypedalen's 17 Mai Christine Johansson
2ÖKL. NNFK fjäll Zettertjärns Darius Rippy's Tex * Zettertjärns U-Hell ?
2ÖKL SNFK fjäll Zettertjärns Segra Taiko *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Johansson Christine
2ÖKL. NNFK fjäll Zettertjärns Sessan Taiko *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Jean-Marc Chabloz
2AK NO fjäll Zettertjärns Silba Taiko *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Gunnar Skår, Norge
2ÖKL. NNFK fjäll Zettertjärns Super Ztar Taiko *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
2AK NO fjäll Zettertjärns Unique Chablis Langsundets Faun * Zettertjärns Häkza Trine Frøseth Nielsen, Norge
2ÖKL ÖFK fält Åshöjdens Walhter Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron Jan Andersson
3ÖKL. NNFK fjäll Kottumlias Aika Imingens EK Elle-Gant * Tysvika's Mira Marianne Myrmo, Norge
3ÖKL. NNFK fjäll Akaheias Pajo Bjørgsjitens Dått No *
EZ Mira
Marja Persson
3ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Blackie Lawless Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Sofia Lind
3ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Bono Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Bodil Elofsson 
3ÖKL. NNFK fjäll Endalshöjdens Cindy Lauper Hurra Fjellet's Troy *
Zettertjärns Blaze
Sofia Lind
3ÖKL. MFK fält Glavaris DV Zlatan Sundowner's Vain * Zettertjärns Darling Carina Larsson
3AK NO fjäll Mountaineers Hollywood Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Kjersti Singsaas o Rolf Bye, Norge
3ÖKL ÖFK fält Sansetters Rucher Thales Des Pralines d'Aubejoux * Golden Pearl's Black Duchezz Maja Sannevi

 
UKL/UK
1UKL HP NNFK fjäll Kj App av Rastarkalv Wenche Porsanger, Norge
1UKL HP. MFK fält Svitjods Raja Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland Ulf Kåberg
1UKL HP. NNFK fjäll Zettertjärns Vamp Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1UKL HP. NNFK fjäll Zettertjärns Vanilla Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Trine F Nielsen, Norge
1UKL HP. NNFK fjäll Zettertjärns Vånna Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1UKL. MFK SE fjäll Avalonians Extra Åens II Yes * Avalonian's Akira Helene Stensby
1UKL. NNFK fjäll Mackan Fjällbrudens Kamaro * Bjerkedalens Ronja Karin Bysell
1UKL. NNFK fjäll Zettertjärns Vamp Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1UK NO fjäll Zettertjärns Varri Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Willy Trehag, Norge
1UKL. NNFK SE fjäll Zettertjärns Vånna Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1UKL. NNFK fjäll Zettertjärns Vånna Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1UKL. NNFK fjäll Åshöjdens Thelma Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Zelma Per Grönlund
1UKL NNFK fjäll Åshöjdens Thora Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Zelma Ewa Posner Storm
2UKL. SNFK fjäll Hagelsprutans Underbara Ulalia Storsteinens Zeniks * Hagelsprutans Quicka Qulan Tina Hedman
2UKL ÖFK fält Svitjods Rebell Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland Susanne Magnusson
2UKL. NNFK fjäll Zettertjärns Varri Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Willy Trehag, Norge
3UKL. NNFK fjäll Idrefjällens Gracie Glavaris DV Ztorm * Idrefjällens Zamba ?
3UKL. NNFK fjäll Zettertjärns Vånna Basile Du Clos De La Capitainerie * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
3UKL. ÖNFK fjäll Zettertjärns Yra Resdalen's Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Peter Törnman

 

Premier höst 2014

PRIS VART HUND FAR * MOR ÄGARE
Mästerskap        
1SKL HP CK CACIB
SM-fält
Fält Vajskaer Abidal Nörre Lögum's Beckham * Rana  
2SKL HP CK R-CACIB
SM-fält
Fält Blacksetter Aldo Finnvola's Kid *
Åens G.blackie
 
1VK KVAL
 NM-skog
Skog Åshöjdens Sara Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron Britt Einarsen/Dag Roger Berg
1UK KVAL
Norskt Derby
Fjäll Zettertjärns Vanilla Basile Du Clos De La Capitainerie *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Trine Frøseth Nielsen

 
       
SKL/VK        
4 Skl CK/HP Fjäll Zettertjärns Bleika Ionasdotter Tarock's Narvik * Zettertjärns Iona Kristina Edh
1VK Fjäll Åshöjdens Ask Åens Outlaw * Åshöjdens Camaron Hege Leigland Nybakk
2SKL Fjäll Idrefjällens Zamba Finnvola's Zico *
Strandaböskogens Prinsessa
Stefan Nordin
2SKL Skog Tg Buzz Imingens Trönder Trökk * Trollheimens Ronja  
4SKL Fält Vajskaer Abidal Nörre Lögum's Beckham * Rana  
5 Skl Fjäll Zettertjärns Blaze Tarock's Narvik * Zettertjärns Iona Sofia Lind

 
       
ÖKL/AK        
1ÖKL/HP Fält Glavaris Dv Ztorm Sundowner's Vain * Zettertjärns Darling Jane Hagström
1AK Skog Disa Tyskeberget`s Theodius - Mountaineer`s Dallas Åge og John Ivar Olaussen
2AK Skog Åshöjdens Insp Madicken Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron Helen Jetmundsen, Norge
2AK Skog Åshöjdens Sara Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron Britt Einersen, Jan Sundfør, Norge
2AK Skog Mountaineers Gilda Finnvola's Tsar * Mountaineer's Della Tor Harald Foss, Norge
2AK Skog Imingens EK Back in Black Robins Kjell * Imingens Br Elleville Monica Garbeklint
2ÖKL Fält Glavarians DV Zlatan Sundowner's Vain * Zettertjärns Darling Carina Larsson
2AK Fjäll Zettertjärns Qillen Resdalen`s Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Jan Egil Pallin, Norge
2AK Fjäll Zettertjärns Qillen Resdalen`s Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Jan Egil Pallin, Norge
2ÖKL Fjäll Kvannildalens Gry the Great Mortenfjellet's Keano * Mountaineer's Darcie Wanda Eliasson
2AK   Avalonians Donna Mountaineer's Eya * Finnvolas Birk Dag Bay, Norge
3ÖKL Skog Åshöjdens Baron De Ley   Bengt Stensson
3ÖKL Fält Isliljans Yarrak Sansetters Roover *
 Isliljans Xaphire
Mikael Larsson
3ÖKL Fält Sansetters Rusher Thales Des Pralines d'Aubejoux * Golden Pearl's Black Duchezz Maja Sannevi
3ÖKL Fält Fjällbrudens Kamaro Mountaineer's Dollar * Fjällbrudens Lazzie Frida Gröning
3AK Fjäll Zettertjärns Qillen Resdalen`s Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Jan Egil Pallin, Norge
3AK Fjäll Zettertjärns Silba Taiko - Zettertjärns Bleika Ionasdotter Gunnar Skår, Norge

 
       
UKL/UK        
1UKL HP Fält Svitjods Ronja  Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland  
1UKL HP Fjäll Ekdalens Ebony Åshöjdens Uzzi *
Ekdalens Diana
Ylva Molitor Gärdsell
1UKL HP Fält Ekdalens Ebony Åshöjdens Uzzi *
Ekdalens Diana
Ylva Molitor Gärdsell
1UKL HP Fjäll Endalshöjdens Cindy Lauper Hurra Fjellet's Troy *
Zettertjärns Blaze
Sofia Lind
1UKL HP Fjäll Stavhellas Scandal Play Buskogens Bak Fernado Torres * Falkbekken's NK Nila Niklas & Maria Kölher
1UKL skog Endalshöjdens Cash Hurra Fjellet's Troy *
Zettertjärns Blaze
 
1UKL Fält Svitjods Raja Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland  
1UKL Fjäll Stavhellas Scandal Play Buskogens Bak Fernado Torres * Falkbekken's NK Nila Niklas & Maria Kölher
1UK Fjäll Zettertjärns Uniqe Chablis Langsundets Faun * Zettertjärns Häxza Trine Frøseth Nielsen, Norge
1UK Fjäll Zettertjärns Varri Basile Du Clos De La Capitainerie *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Willy Trehag, Norge
1UKL Fält Zettertjärns Uniqa Black Garlic Basile Du Clos De La Capitainerie *Zettertjärns Bleika Ionasdotter  
1UKL Fjäll Zettertjärns Uniqa Black Garlic Basile Du Clos De La Capitainerie *Zettertjärns Bleika Ionasdotter  
1UK Fjäll Zettertjärns Vanilla Basile Du Clos De La Capitainerie *Zettertjärns Bleika Ionasdotter Trine Frøseth Nielsen, Norge
2UKL skog Endalshöjdens Cash Hurra Fjellet's Troy *
Zettertjärns Blaze
 
2UKL Fält Ekdalens Epoc Åshöjdens Uzzi *
Ekdalens Diana
 
2UKL Fält Zettertjärns Unzip Langsundets Faun * Zettertjärns Häxza  
2UK Fjäll Zettertjärns Utrolige Cocco Langsundets Faun * Zettertjärns Häxza Gabrielle Jeanette Cappelen
2UKL Fjäll Kottumlias Cera Imingens EK Elle-Gant * Tysvika`s Mira Kristin Krogh Eriksen, Norge
2UK   Avalonians Extra Åens II Yes * Avalonian's Akira Helene Stensby
3UKL Fält Svitjods Raja Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland  
3UKL Fält Svitjods Ronja Nymarken's Knockando * Isa Från Ryssland  
3UKL Fält Zettertjärns Under Nitromethan Langsundets Faun *
Zettertjärns Häkza
Michael Öberg
3UK Fjäll Zettertjärns Utrolige Cocco Langsundets Faun * Zettertjärns Häxza Gabrielle Jeanette Cappelen
3UK Fjäll Zettertjärns Utrolige Cocco Langsundets Faun * Zettertjärns Häxza Gabrielle Jeanette Cappelen
3UKL Fjäll Soknahåggån's J Phoenix Evjegaarden's Titus *
N JCH Resdalen's Rypi             
Rolf Bye, Norge

Premier vår 2014

PRIS VART HUND FAR * MOR ÄGARE
         
Mästerskap        
1 NM-lag vinter 2014 Fjäll Mountaineer's Henke Larsson Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Camilla Riise og Roland Strige, Norge
Nr 2 individuellt NM-lag vinter 2014 Fjäll Mountaineer's Henke Larsson Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Camilla Riise og Roland Strige, Norge
4VK NM kval Fjäll Mountaineer's Henke Larsson Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Camilla Riise og Roland Strige, Norge
         
1a Vinter fjällpokalen
1UKL/HP
Fjäll Zettertjärns Sinja Taiko * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Dag Ove Johansen/Kathrine Johansen, Norge
         
SKL/VK        
1SKL/CK/CERT  Fjäll Høgtinden's Perle Felicia Tjårrisdalens Felix * Høgtindens Tuva-Tzareka Geir-Vidar Haugen, Norge
1VK kval Fjäll Mountaineer's Henke Larsson Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Camilla Riise og Roland Strige, Norge
2VK semi Fjäll Zettertjärns Izak Zettertjärns Panini * Zettertjärns Money Penny Espen Andre Hansen og Kristina Edh
2SKL Fjäll Zettertjärns Blaze Tarock's Narvik * Zettertjärns Iona Sofia Lind
3SKL Fjäll Zettertjärns Isak Zettertjärns Panini * Zettertjärns Money Penny Espen Andre Hansen og Kristina Edh
4SKL Fjäll Magda Finnvola's Zico * Varangerviddas Hulda Edgar Henriksen, Norge
4VK kval Fjäll Mountaineer`s Henke Larsson Imingens Jz Del Piero * Mountaineer's Della Camilla Riise og Roland Strige, Norge
5SKL Fjäll Zettertjärns Qajza Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
         
ÖKL/AK        
1ÖKL/HP Fjäll Zettertjärns Qaramella Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kristina Edh
1 ÖKL/HP Fjäll Zettertjärns Qajza Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
1 ÖKL/HP Fjäll Zettertjärns Niezti Imingens Jz Bajas * Zettertjärns Häkza Putte Medeskog
1ÖKL/HP Fjäll Zettertjärns Nikez Imingens Jz Bajas * Zettertjärns Häkza Fredrik Ohlsson/Kristina Edh
1AK Fjäll Zettertjärns U-Flax Black Mystery Chinook * Zettertjärns Magica Di Hexz Karl Petter Johansen, Norge
1AK Fjäll Åshöjdens Grand Lady Storsteinens Galante Gant * Åshöjdens Camaron Endre Nilsen, Norge
1AK Fjäll Idrefjällens Champ Bashammeren`s Chammo - Idrefjällens Zamba Kjetil Nilsen, Norge
1AK Fjäll Zettertjärns Qaxzig Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2ÖKL Fjäll Akaheia´s Pajo Bjørgsjitens Dått No *
EZ Mira
Marja Persson
2AK Fjäll Zettertjärns Silba Taiko * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Gunnar Skår, Norge
2ÖKL Fjäll Endalshöjdens Black S Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Niklas Sundberg
2ÖKL Fjäll Endalshöjdens Blackie Lawless Langsundets Faun * Zettertjärns Blaze Sofia Lind
2ÖKL Fjäll Zettertjärns Blaze Tarock's Narvik * Zettertjärns Iona Sofia Lind
2AK Fjäll Åshöjdens Grand Lady Storsteinens Galante Gant * Åshöjdens Camaron Endre Nilsen, Norge
2AK Fjäll Åshöjdens Grand Lady Storsteinens Galante Gant * Åshöjdens Camaron Endre Nilsen, Norge
2AK Fjäll Kvannildalens Gry the Great Mortenfjellets Keano * Mountaineer's Darcie Wanda Eliasson
2AK Fjäll Åshöjdens Insp Fram Imingens Ek Elle-Gant * Åshöjdens Camaron Hege Nybakk/Kjell Arne Odlolien, Norge
2AK Fjäll Zettertjärns Qajza Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2AK Fjäll Zettertjärns Qajza Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2AK Fjäll Zettertjärns Qajza Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2AK Fjäll Zettertjärns Qajza Resdalens Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2AK Fjäll Kvannildalens Gry the Great Mortenfjellets Keano * Mountaineer's Darcie Wanda Eliasson
2AK Fjäll Mountaineer's Gilda Finnvola's Tsar * Mountaineer's Della Thor Harald Foss, Norge
2AK Fjäll Mountaineer's Gilda Finnvola's Tsar * Mountaineer's Della Thor Harald Foss, Norge
2AK Fjäll Åshöjdens Grand Lady Storsteinens Galante Gant * Åshöjdens Camaron Endre Nilsen, Norge
2ÖKL Fjäll Bukkafjellets AF Ask Langsundets Faun * Børgsjitens Arja Steinar Petterssen, Norge
2ÖKL Fjäll Rypedalen's Saga Rörosvidda's Tzarek * Rypedalen's 17 Mai Christine Johansson
2AK Fjäll Zettertjärns Qaxzig Resdalen`s Rotax * Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kenneth Bjørnstad, Norge
3 ÖKL Fjäll Akaheia´s Pajo Bjørgsjitens Dått No *
EZ Mira
Marja Persson
3ÖKL Fjäll Opendoras Mercedes ? Markku Parviainen, Finland
3ÖKL Fjäll Glavaris DV Zlatan Sundowner's Vain * Zettertjärns Darling Larsson Carina
3ÖKL Fjäll Modesty-Blaise Mortenfjellet's Keano * Gråsjövalens Zindra Per Grönlund                                          
3AK Fjäll Patjanen`s Santa-Sofia Finnvola`s Kid * Patjanen`s Santa-Inez John H Benjaminsen, Norge.
3AK Fjäll Patjanen`s Black Beauty Finnvola`s Kid * Patjanen`s Santa-Inez Line Jonsen Kvilstad/Terje Kvilstad, Norge
3AK Fjäll Patjanen`s Black Granit Rippy`s Tex - Patjanen`s Santa-Inez Johan Fredrik Nilsen, Norge
3AK Fjäll Zettertjärns Nichiara Imingens Jz Bajas * Zettertjärns Häkza Ørjan Jakobsen, Norge
         
UKL/UK        
1 UKL/HP Fjäll Högtindens Eika Takira Taiko * Høgtindens Perle-Felicia Geir-Vidar Haugen, Norge
1 UKL/HP Fjäll Zettertjärns Super Ztar Taiko * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Kristina Edh
1UK Fjäll Kvannildalens Izadora Imingens EK Elle-Gant * Mountaineer's Darcie Wanda Eliasson
1UK Fjäll Zettertjärns Sinja Taiko * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Dag Ove Johansen/Kathrine Johansen, Norge
1UKL Fjäll Jimbalayas Balto Bjørklitoppens Speedy * Klettkovens Shira Göran Larsen, Norge
2UKL Fjäll Puron Perän Villivadelma Åshöjdens Walther * Puronperän Olga Jukka Puro, Finland
2UKL Fjäll Zettertjärns Taro trettontrettiosju Zettertjärns Duke * Zettertjärns Belle Anja Fjellgren
2UKL Fjäll Jimbalayas Balto Bjørklitoppens Speedy * Klettkovens Shira Göran Larsen, Norge
2UK Fjäll Zettertjärns Sinja Taiko * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Dag Ove Johansen/Kathrine Johansen, Norge
2UKL Fjäll Zettertjärns Segra Taiko * Zettertjärns Bleika Ionasdotter Christine Johansson
3UKL Fjäll Puronperän Yrtti Alfred * Puronperän Rihla Jukka Puro, Finland
3UKL Fält Isliljans Yazza Sansetters Roover * Isliljans Xaphire Anders Forsberg
3UK Fjäll Zettertjärns Unique Chablis Langsundets Faun * Zettertjärns Häkza Trine Frøseth Nielsen, Norge
         

Premierhöst2013

PRIS FJÄLL/ FÄLT/SKOG HUND ÄGARE
1a Finskt Gordon Race 2ÖKL Fält Åshöjdens Nelson Harri Ala-Kotila, Finland
3a m HP Danska mästerskapet Fält Vinterdalens Tillaaens Erik Petersen, Danmark
       
1VK HP Fält Vinterdalens Tillaaens Erik Petersen, Danmark
1VK Fält Vinterdalens Tillaaens Erik Petersen, Danmark
2 VK + CK Fjäll Mountaineer`s Henke Larsson Camilla Riise o Roland Strige, Norge
2 VK final Fjäll Mountaineer`s Henke Larsson Camilla Riise o Roland Strige, Norge
3 SKL Skog Langsundets Faun Andreas Björn, Norge
4 VK Fjäll Idrefjällens Dolly Parton Kjell Roger Maliberg, Norge
6 SKL Fält Åshöjdens Baron De Ley Bengt Stensson
       
1 ÖKL HP Fjäll Hagelsprutans Stöddiga Sture Stefan Johansson
2 AK Fjäll Kvannildalens Gry the Great Wanda & John Eliasson
2 AK Fält Åshöjdens Fröya Egil Opperud, Norge
2 AK Skog Fjällbrudens Kamaro Frida Gröning
2 AK Fjäll Idrefjällens Champ Kjetil Nilsen, Norge
2 AK Fjäll Mountaineer`s Hollywood Rolf Bye og Kjersti Singsaas, Norge
2 AK Fjäll Mountaineer`s Hollywood Rolf Bye og Kjersti Singsaas, Norge
2 AK Fjäll Zettertjärns Prazzel Kristina Ed
2 AK Fält Glavaris Ztorm Jane Hagström
3 ÖKL Fjäll Zettertjärns Nietzi Putte Medelskog
       
1 UKL HP Fält Zettertjärns Qaramella Kristina Edh
1 UKL HP Skog Zettertjärns Super Ztar Kristina Edh
1 UK Fjäll Åshöjdens Ghi Gant Hallgeir Bjørkavåg
1 UK Fjäll Åshöjdens Grand Lady Endre Nilsen
1 UK Fjäll Åshöjdens Grand Lady Endre Nilsen
1 UKL Fjäll Zettertjärns Qajsa Kristina Ed
1 UK Fält Zettertjärns Rejz Hanne Fevik, Norge
1 UK Fjäll Åshöjdens Zamba II Geir Schei og Elin Kjønnås, Norge
1 UK Fjäll Zettertjärns Qaxzig Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
1 UK Fjäll Zettertjärns Qillen Jan Egil Pallin, Norge
1 UK Fjäll Zettertjärns Qillen Jan Egil Pallin, Norge
2 UK Fjäll Zettertjärns Qajsa Kenneth Løfald Bjørnstad, Norge
2 UKL Fält Zettertjärns Qajza Kristina Edh
2 UKL Fält Isliljans Yenna Tony Eriksson
2 UK Fjäll Idrefjällens Frisk Anders Ranheim, Norge
2 UKL Fält Zettertjärns Super Star Kristine Edh
3 UK Fjäll Zettertjärns Silba Gunnar Skår, Norge
3 UKL Fält Isliljans Yenna Tony Eriksson

Premier vår 2013

Nedanstående resultat inkluderar endast svenskägdan hundar sedan tidigare. Har du en avkomma som är ägd i annat land som premierat sig på jaktprov. Maila hund, premie, fjäll/skog/fält, ägare, ägares land till webmaster så läggs resultatet in.

          PRIS   FJÄLL/ FÄLT/SKOG                     HUND                               ÄGARE            
1 VK CK Fjäll Mountaineer's Hillary Katarina Niva o Dag Runar Voldvik, Norge
1 VK Fjäll Mountaineer's Henke Larsson Camilla Riise o Roland Strige, Norge
1 SKL CERT Fjäll    Zettertjärns Duke                      Anja Fjellgren Walkeapää   
2 SKL Fjäll Åshöjdens Camaron  Ewa Posner /Sten Storm
4 SKL Fjäll Åshöjdens Alliz  Johan Vedholm
4 SKL Fjäll Idrefjällens Zamba  Stefan Nordin
       
1ÖKL/HP Fjäll Vinterdalens The One ad Only  
1 AK Fjäll Mountaineer's Hillary Katarina Niva o Dag Runar Voldvik, Norge
2 ÖKL Fjäll Zettertjärns Oktan Anja Fjellgren
2 AK Fjäll Imingens Ek Back in Black Monica Garbeklint
2 ÖKL Fjäll Zettertjärns Niezti Putte Medeskog
2 ÖKL Fjäll Zettertjärns Nikez Kristina Edh/Fredrik Ohlsson
2 ÖKL Fjäll Zettertjärns Nikez Kristina Edh/Fredrik Ohlsson
2 ÖKL Fjäll Modesty-Blaise Per Grönlund
2 ÖKL Fält Fjällbrudens Camaro Frida Gröning
3 ÖKL  Fjäll Zettertjärns Niezti Putte Medeskog
3 ÖKL Fjäll Idrefjällens Bessie Stefan Nordin
3 ÖKL Fjäll Zettertjärns Nikez K Edh/F Ohlsson
       
1 UKL/HP Fjäll Zettertjärns Prazzel Kristina Edh
1 UKL/HP Fjäll Åshöjdens Glimra Monica Ulfsgård
1 UKL Fjäll Åshöjdens Zelma Sten Storm
1 UKL Fjäll Zettertjärns Qajza Kristina Edh
1 UKL Fjäll Zettertjärns Qajza  Kristina Edh
 1 UK Fält GlavaRis  DV Ztorm  Jane Hagström
2 UKL Fjäll Åshöjdens Glimra  Monica Ulfsgård
 2 UKL Fjäll Zettertjärns Prazzel  Kristina Edh
 2 UKL Fjäll Zettertjärns Prazzel  Kristina Edh
2 UKL Fjäll Patjanens Monte Grabi Micael Kerttu
3 UKL Fjäll Zettertjärns Qajza Kristina Edh
3 UKL Fjäll Patjanens Monte Garbi

Micael Kerttu

 

 

 

 

Premier höst 2012

 PRIS   FJÄLL/
FÄLT/SKOG 
 NAMN  ÄGARE
1 VK Fjäll Idrefjällens Samba Mia & Stefan Nordin
2 SKL Fjäll Åshöjdens Camaron Ewa & Sten Storm
6 SKL Fält Åshöjdens Baron de Ley Bengt Stensson
       
1 ÖKL/HP Fält Åshöjdens Uzzi Anders Kolmodin
1 ÖKL/HP Fält Åshöjdens Baron de Ley   Bengt Stensson
2 ÖKL Fjäll Åshöjdens Unnie Ewa Posner Storm
2 ÖKL Fält Ekdalens Diana Ylva Molitor Gärdsell
3 ÖKL Fält Ekdalens Diana Ylva Molitor Gärdsell
3 ÖKL Fält Ekdalens Diana Ylva Molitor Gärdsell
3 ÖKL Skog Gråsjövalens Nova Kjell-Åke & Madde Gerdin
3 ÖKL Fält PO Setters Espen Per Olsson
3 ÖKL Fält  Åshöjdens Uzzi Anders Kolmodin
3 ÖKL Skog  Fjällbrudens Kayla  Ewa Gröning 
3 AK   Skog  Avalonians Akira  Helene & Jon Eirik Stensby 
       
1 UKL/HP               Fält Zettertjärns Prazzel Kristina Edh
1 UKL/HP   Fält Glavaris DV Ztorm Jane & Joakim Hagström                  
1 UKL Fjäll  Zettertjärns Prazzel  Kristina Edh
1 UKL Fjäll Endalshöjdens Bono Bodil Elofsson
1 UKL Fjäll Endalshöjdens Bono Bodil Elofsson
1 UKL Fält  Aaens Yes   Helene Stensby
 1 UKL Fält  Åshöjdens Walter  Jan Andersson
 2 UKL Fjäll  Zettertjärns Prazzel  Kristina Edh
2 UKL Fjäll Puronperän Seita  Jukka Puro
2 UKL Skog Tjäderkullens Nr Raska Kjell-Åke & Madde Gerdin
2 UKL Fält Glavaris DV Ztorm Jane & Joakim Hagström
2 UK Fjäll  Glavaris DV Ztorm  Jane & Joakim Hagström
3 UKL Fält Glavaris DV Zlatan  Carina Larsson
3 UKL Fält  Zettertjärns Prazzel  Kristina Edh
3 UKL Fält   Glavaris DV Zlatan  Carina Larsson
       
       

Premier vår 2012

 

PRIS          FJÄLL/FÄLT/SKOG          NAMN ÄGARE
1 ÖKL/HP Fjäll Zettertjärns Chiva Putte Medeskog
1 ÖKL/HP Fjäll Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kristina Edh
2 ÖKL Fjäll Matsåsens Miracle Sofie Stafås
2 ÖKL Fjäll Åshöjdens Camaron Ewa Posner Storm
2 ÖKL Fjäll Zettertjärns Ditzie  Mimsdotter                  Kristina Edh
2 AK  Fjäll  Zettertjärns Ditzie Mimsdotter Kristina Edh
3 ÖKL Fjäll Zettertjärns Ditzie Mimsdotter                      Kristina Edh
 3 ÖKL Fjäll  Patjanen's Dolce Vita Disa Nilsson 
3 ÖKL Fjäll Hagelsprutans Rappa Rakel Tina Hedman
 3 ÖKL  Fjäll Arja Skoglund Alf
       
1 UKL/HP Fält Åshöjdens Walter Jan Andersso n
1 UKL Fjäll Endalhöjdens Bono Bodil Elofsson
1 UKL Fjäll Zettertjärns Nikez Kristina Edh/ Fredrik Ohlsson                
1 UKL Fjäll Zettertjärns Nikez Kristina Edh/ Fredrik Ohlsson

1 UKL

Fjäll Zettertjärns Nikez Kristina Edh/ Fredrik Ohlsson

1 UKL

Fjäll Zettertjärns Olga Lena wallin
2 UKL                  Fjäll         Rypedalen's Saga                 Johansson Christin                        
2 UKL Fjäll  Endalhöjdens Bono Bodil Elofsson
2 UKL Fjäll Zettertjärns Prazzel Kristina Edh
2 UKL Fjäll Zettertjärns Prazzel Kristina Edh
2 UK Fjäll Zettertjärns Nikez Kristina Edh/ Fredrik Ohlsson
 3 UKL Fjäll  Zettertjärns Nikez  Kristina Edh/ Fredrik Ohlsson
 2 UKL  Fjäll Zettertjärns Olga  Lena Wallin 
 3 UKL  Fjäll  Endalhöjdens Blackie Lawless  Sofia Lind
 3 UKL  Fjäll Endalhöjdens Bono  Bodil Elofsson